Power BI Kursus
Business intelligence for alle
Lær hvordan du med Power BI bygger flotte visuelle rapporter – og designer dashboards
Varighed: 1 dag – fra kl. 9:00 – 15:00
Pris 4.000,- kr. ekskl. moms
Dette kursus er et basiskursus. Det henvender sig til alle, der arbejder med Business Central, og som gerne vil i gang med Power BI og Business Intelligence.
Du kan også LÆSE MERE OM HVAD POWER BI KAN
På Power BI kurset lærer du helt konkret, hvordan du opbygger rapporter og dashboards i Power BI.
Vi arbejder med Business Central cloud data, og tager udgangspunkt i finansmodulet.
For at du får mest muligt ud af kurset, arbejder vi på en etableret datamodel, så du kan koncentrere dig om arbejdet i frontend – og om at bygge og designe rapporter.
De teknikker vi underviser i kan bruges generelt.
Helt konkret får du udleveret en datamodel, som du lærer at bygge rapporter på. Når de færdige rapporter er klar, lærer du at samle rapporterne til dashboards. Herefter viser vi dig, hvordan du deler de færdige rapporter med andre medarbejdere i virksomheden.
De rapporter vi bygger og visualiserer kunne f.eks. være:
Efter arbejdet i frontend, går vi til backend. Her kigger vi på den bagvedliggende datamodel, så du får forståelse for, hvor data kommer fra.
Du kan også LÆSE MERE OM HVAD POWER BI KAN HER
På kurset om Power BI fortæller vi dig ikke kun, hvordan du bygger og designer rapporter og dashboards – vi lærer dig det, herefter gør du det selv med hjælp fra os. Derudover giver vi dig også et indblik i den bagvedliggende datamodel, som er hele grundlaget for at kunne skabe flotte datavisualiseringer med Power BI. På den måde har du efter kurset forståelse for, hvordan – og hvad der skal til – når man arbejder med Power BI.
Andreas Emil Opstrup er BI konsulent hos Vektus. Han har en uddannelse som cand.merc fra Aarhus Universitet, med speciale i Business Intelligence. Med sin analytiske tilgang til BI opgaven er Andreas i stand til at rådgive, analysere og udvikle BI løsninger, som gør data tilgængelige og brugbare.
Nicolai Guldhammer Justesen er BI konsulent hos Vektus. Han har en uddannelse som cand.merc.fib fra Aarhus Universitet, med fokus på Finance and International Business. Med denne viden og praktisk erfaring som controller, har Nicolaj en unik indgangsvinkel til, hvordan Business Central og BI systemer, kan bruges i praksis.
Forudsætninger:
Du behøver ikke have arbejdet med Power BI før. Men du har et grundlæggende kendskab til Business Central.
Udstyr:
Du skal blot selv medbringe din egen bærbare PC. Vi sørger for resten.
Dato:
Aarhus: 25. april 2023 kl. 9:00 – 15:00
Kolding: 26. april 2023 kl. 9:00 – 15:00
Måløv: 27. april 2023 kl. 9:00 – 15:00
Tilmeld dig vores nyhedsbrev – så er du sikker på at få besked, når vi annoncer nye kurser.
Du tilmelder dig nyhedsbrevet her
Sted:
Kurset afholdes:
Aarhus: Vektus A/S, Åbogade 15, 8200 Aarhus N
Kolding: Vektus A/S, Jernbanegade 27, 6700 Kolding
Måløv: Vektus A/S, Måløv Byvej 229V, 2760 Måløv
Pris:
Power BI kursus: Kr. 4.000,-
Alle priser er ekskl. moms.
Din tilmelding er bindende. Hvis du skulle blive forhindret, er du velkommen til at sende en kollega.